reklama
kategoria: Kraj
24 listopad 2023

Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie

zdjęcie: Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie / fot. PAP
fot. PAP
Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowego posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa z okazji 45-lecia powołania tej instytucji. "Państwa działalność jest bezcenna" - podkreślił prezydent.
REKLAMA

W piątek prezydent Andrzej Duda uczestniczył w zebraniu plenarnym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się na Zamku Królewskim na Wawelu. W tym samym miejscu 18 grudnia 1978 roku po raz pierwszy zebrał się SKOZK.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał genezę powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a także dramatyczny urbanistyczno-techniczny stan, w jakim znajdowało się królewskie miasto - narażone na kwaśne deszcze w efekcie uciążliwego, przemysłowego sąsiedztwa.

"Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie" - powiedział Andrzej Duda, podkreślając zasługi i dorobek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. "Jeszcze raz chcę Państwu podziękować za znakomitą działalność, jaką realizujecie. Śmiało mogę powiedzieć, że jest ona bezcenna" - ocenił prezydent.

Wspomniał również zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który - jak podkreślił - jeszcze mocniej, niż on, wspierał finansowo SKOZK.

"Odnowa zabytków Krakowa zawsze będzie potrzebna. Jest to nigdy niekończący się proces, zawsze będzie trzeba odnawiać nasze zabytki. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej w miarę upływu lat" - podsumował prezydent Duda.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył osoby związane z działalnością Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz powołał jego nowych członków. Jak podkreślił, ich praca i służba dla Polski, dziedzictwa kulturowego Krakowa i kraju związana jest "z wieloma godzinami poświęconymi społecznie na rzecz tej, jakże ważnej, misji".

Według niego, członkowie SKOZK to osoby znamienite, cieszące się w Krakowie szacunkiem, których działalność bardzo często wykracza poza granice kraju. "Są ekspertami w dziedzinie architektury, historii, ochrony zbytków, ochrony dziedzictwa kulturowego; są osobami nietuzinkowymi, których zdanie, nie tylko w przestrzeni krakowskiej, ale i ogólnoświatowej brzmi, ma znaczenie" - wyliczył Duda.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Tadeusza Jakubowicza, a Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski – Piotra Lewickiego, Romualda Leglera, Kazimierza Łataka, Borysława Czarakcziewa. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Daniel Hankus i Mariola Kulczyńska, a Srebrne Krzyże Zasługi – Grażyna Malik i Rita Pagacz-Moczarska.

Podczas uroczystego posiedzenia na Wawelu prezydent uzupełnił skład SKOZK powołując do Komitetu: Andrzeja Bednarczyka, Witolda Górnego, Katarzynę Jagodzińską, Helenę Jakubowicz, Daniela Hankusa, Agnieszkę Kamińską, ks. Łukasza Michalczewskiego, Roberta Piaskowskiego, Rafała Quirini-Popławskiego, Jerzego Serwackiego.

Przewodniczący SKOZK Borysław Czarakcziew przypomniał, że Kraków - miasto narodowych pamiątek i stolica duchowa Polaków - od 1978 roku, kiedy to powstał Komitet, wspierany jest systematycznie funduszami na odnowę znajdujących się tutaj skarbów kultury narodowej i europejskiej.

"Przez lata na rzecz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa Kancelaria Prezydenta RP przeznaczała systematycznie fundusze na wsparcie działań konserwatorskich w wielu obiektach, przede wszystkim o najwyższej skali wartości historycznej i narodowej. Tym samym prezydent Rzeczpospolitej stał się mecenasem zabytków Krakowa" - wskazał przewodniczący i podkreślił, że za kadencji prezydenta Dudy fundusz SKOZK wzrósł o 25 procent w tym roku.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) został powołany 18 grudnia 1978 r., w trzy miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Początkowo dysponował jedynie dobrowolnymi wpłatami od mieszkańców, składkami z zakładów pracy oraz pomocą rzeczową, która polegała na tym, że przedsiębiorstwa z całego kraju remontowały krakowskie zabytki.

Instytucja rozdziela pieniądze z istniejącego od 1985 r. Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK), który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.

Jak dotąd SKOZK rozdysponował ok. miliard zł na realizację kilku tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych, w tym: Zamku Królewskim na Wawelu, katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, Sukiennicach, Collegium Maius UJ, na kopcu Kościuszki.(PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Władysławowo
7.8°C
wschód słońca: 08:04
zachód słońca: 15:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Władysławowie

kiedy
2025-04-12 20:30
miejsce
Amber Blue Wellness & SPA, Karwia,...
wstęp biletowany